Gyvūnų palikimas namuose – kokie pavojai tyko ir kaip jų išvengti

 

Informacija paruošta Brigitos Danilovaitės iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

Karantinas daugelį mūsų  įkalino namuose ir jau pradėjo vesti iš proto. Jei laikote šunį ir dažnai paliekate jį vieną namuose, dabar turite puikią galimybę pajusti, kaip kasdien jaučiasi jūsų augintinis, paliktas tarp keturių sienų.

Naminiai gyvūnai, ypač šunys, neturėtų būti paliekami vieni ilgam laikui, dėl kelių svarbių priežasčių:

  • Gyvūnai, taip pat kaip ir žmonės, turi jausmus – stresas bei nerimas yra vieni jų. Namuose vienas paliktas šuo patiria žymiai daugiau streso ir nerimo, nei galite numanyti. Ilgalaikis stresas ir liūdesys gali neigiamai atsiliepti jūsų augintinio psichinei sveikatai.
  • Palikti augintinį vieną ilgam laikui gali būti pavojinga jo sveikatai ar net gyvybei. Būtina pasirūpinti, jog nebūtų augintiniui prieinamose vietose padėtų vaistų ar skalbimo priemonių, kuriais gyvūnas galėtų apsinuodyti. Taip pat, aštrių daiktų, kuriais lengva susižeisti ar kitų sveikatai pavojingų daiktų.
  • Nuobodžiaujantis augintinis gali pats sau susigalvoti veiklų, kuriomis jūs greičiausiai nebūsite patenkinti. Pavyzdžiui, palikę šunelį visai dienai namuose vieną, grįžę galite rasti apgraužtą naują sofą ar savo mėgstamiausius batus. Jei gyvenate daugiabutyje, greičiausiai kaimynai jau įprato girdėti jūsų šuns lojimą ar kaukimą.

Jei visgi atsitiko taip, jog negalite augintinio pasiimti su savimi ir privalote palikti jį namuose ilgesniam laikui, turime kelis patarimus ką galėtumėte padaryti, jog laikas, kurį jūsų šuo praleis vienumoje, neprailgtų. Pirmas dalykas, kurį galite padaryti prieš palikdami augintinį vieną – su juo ilgiau pasivaikščioti ar pabėgioti. Ilgi pasivaikščiojimai ir intensyvus fizinis krūvis išvargins jūsų šunį ir grįžęs namo greičiausiai jis norės nusnūsti. Svarbu paminėti, jog visiems šunims būtinas kasdienis fizinis aktyvumas, kad šie išliktų sveiki ir laimingi. Priklausomai nuo veislės ypatybių vieniems šunims fizinio aktyvumo reikia žymiai daugiau, kitiems mažiau. Į šį svarbų aspektą reikėtų atsižvelgti renkantis naują šeimos narį. Pavyzdžiui, Lietuvoje populiarūs auksaspalviai retriveriai, rusų toiterjerai, vokiečių aviganiai, bigliai ar haskiai yra ypač aktyvūs. Šių veislių šunų fiziniam krūviui reikia skirti itin daug dėmesio ir laiko. Ne tokie aktyvūs yra prancūzų buldogai, mopsai, pekinai, maltos bišonai, ši cu ar bostono terjerai. Apie kiekvienos veislės ypatybes galite rasti begales informacijos internete ar jums patikusio veislyno puslapyje. Jei augintinį norite paimti iš prieglaudos, paklausinėkite visko, kas jums rūpi, savanorių, šie mielai jums detaliai papasakos apie kiekvieno jų globotinio charakterio savybes ir aktyvumą.

Norint išvengti nemalonių patirčių, šuo likęs vienas turi būti užsiėmęs. Palikite keturkojui namuose žaislų, kurie jam patinka ir su kuriais šis noriai žaistų. Vienas iš smagių žaislų pavyzdžių šunims yra Kong guminis žaislas, skirtas kramtymui, kurio vidų galima užpildyti skanėstais. Šio tipo žaislai nenuspėjamai juda, tinka net ir galingiausiems kramtytojams bei įvairių šaltinių duomenimis mažina šunų nerimą ir išvaiko nuobodulį.

VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (GGI) labai skatina gyvūnų turėtojus kuo daugiau laiko praleisti su jų keturkojais draugais, todėl specialiai atrinko renginius, į kuriuos galite nueiti su augintiniu ir smagiai kartu praleisti laiką. Jei esate aktyvus žmogus, mėgstantis leisti laiką gamtoje ir ramiai žingsniuoti ar galbūt mėgstate iššūkius ir norite išbandyti savo jėgas tolimesnėse distancijose, jums puikiai tiks pėsčiųjų žygių asociacijos, pėsčiųjų turo ar TrenkTuro organizuojami žygiai. Galite pasirinkti žygiuoti nuo 10 iki 50 kilometrų, o TrenkTuras einantiems kartu su šunimis parūpins stotelių, kuriuose galėsite pagirdyti savo keturkojį, o grįžusius į finišą apdovanos medaliais bei skanėstais. Jei esate veganas ar domitės veganizmu – visose Vegfest LT organizuojamose  renginiuose galite apsilankyti su augintiniu. Norintiems pasilinksminti siūlome vykti į gyvūnams draugiškus kasmetinius vasaros festivalius Devilstone/Velnio akmuo, Galapagai, Granatos live ar Mėnuo juodaragis (žinoma, nepamirškite atsižvelgti į tai, kad šunų klausa daug jautresnė nei žmogaus, todėl rekomenduojama laikytis didesnio atstumo nuo stiprių triukšmo šaltinių, pvz. muzikos scenos). Primename, jog renginių organizatoriai tikisi, kad eidami į renginius kartu su gyvūnu elgsitės atsakingai, vedžiosite šunį su pavadėliu, jei reikia – uždėsite antsnukį, surinksite gyvūno paliktas išmatas.

Norintiems daugiau laiko praleisti ne tik su savo šunimi, tačiau ir su bendraminčiais, siūlome įstoti į įvairius klubus. Tai gali būti tiesiog šunų mylėtojų klubas ar tam tikros veislės šunų mylėtojų bei turėtojų klubai. Šiuo metu Lietuvoje veikia virš 46 įvairių klubų, kurių pilną sąrašą galite rasti čia: https://kinologija.lt/lkd/klubai/.

Manome, jog kiekvienas šuns augintojas yra svajojęs apie tai, kaip su savo geriausiu keturkoju draugu keliauja į darbą, o vakare smagiai grįžta namo. Kitoje straipsnio dalyje papasakosime GGI vadovės Beatričės-Vaitiekūnaitės Pliuskės sėkmės istoriją, kaip ji pradėjo eiti į darbą kartu su savo augintiniu, o taip pat sužinosite, kaip įmonės užtikrina galimybę ateiti į darbą su šunimi.

2 comments

  1. Pingback:Ar augintiniai mūsų parduotuvėse leidžiami? - Kanapės Kaune

  2. Pingback:Ar augintiniai mūsų parduotuvėse leidžiami? - Kanapės Vilniuje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *